Letní tábor 2019 - zhodnocení...

   Na letošní letní tábor se kromě členů oddílu přihlásilo i několik dětí z okolí tábora . z Fryšavy a ze Sněžného. Celkem se tábora zúčastnilo 23 táborníků. Na vedení tábora se kromě vedoucího a jeho zástupce podíleli i tři  instruktoři - Petr, Terezka a David. O  stravu se staraly dvě kuchařky a zásobovačka. Všichni se zasloužilí o zdárný průběh tábora.

   Autobus přijel do Komína za kostel včas, z dětí se také nikdo neopozdil, takže po naložení zavazadel a některých táborových potřeb autobus odjel směr Medlov. Jako průvodci dětí jeli Saša  a Honzík.

   Hned první den po ubytování byly vytvořeny tři družiny :    Modrá - Vlaštovky  vedla Barča Humlíčková

                                                                                               Červená - Bobři, které vedl Filip Galečka

                                                                                               Zelená - Žabáci, které vedl Tomáš Svoboda                                                                                                                   

Druhý den v neděli se uskutečnilo několik tradičních turnajů - Šach, Dáma, Člověče nezlob se.                                                                                                                                 

Všechny turnaje byly  tentokrát zásluhou instruktorů dobře zorganizované a zvláště turnaj  v šachu měl poměrně vysokou úroveň. Sešlo se několik výborných šachistů .V dalším průběho tábora si družiny vytvořily družinové vlajky a namalovaly si stejné znaky na družnová trička.                                                 

Americká soukromá společnost vyhlásila budoucí let na  osídlení Marsu. Přihlásilo se mnoho zájenců o tento let, což nebylo možné akceptovat. Byl tedy vytvořen Camp, kde byli všichni zájemci o let schromážděni, velice přísně testováni a postupně vyřazováni. To byl stručný námět Etapové hry v průběhu tábora.  Asi třetí den pobytu nás navštívila taková bouře s vichřicí a s krupobitím, že nám to málem odneslo velký hangár,sloužící jako jídelna a jako společenská místnost.  Spojenými silami jsme hangár udrželi.                                                               

   Letos jsme chodili hodně na výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí tábora. Navštívilí jsme : Nové město na Moravě s vyhlášenou cukrárnou,  Žďár nad Sázavou s modely železnic, Dolní Rožinku se strašidelným zámkem, Fryšavu  se sochami od sochaře  Vysočiny Olšiaka  a některá další místa se sochami tohoto umělce. Během tábora byl prováděn nácvik lukostřelby a některé děti si tento sport dost osvojily, a tak při závěrečné soutěži v lukostřelbě to bylo docela  napínavé. Největšími favority byli Prokop  Pekár, Filip Galečka a Tomáš Svoboda, který nakonec zvítězil  těsně před Prokopem.. Turnaj v přehazované byl rovněž napínavý vzhledem k takřka vyrovnanému věku ve družinách. Podobná situace byla i při turnaji v badmintonu. Po večerech jsme uskutečnili bodovací hry, ve kterých získali nejvíce bodů Žabáci.  V polovině tábora se konal tradičně Karneval. Někdo si připravil masku doma  a někdo až na táboře. Komise masky vyhodnotila a ty nejlepší dostaly odměnu. Vše je zapsáno v oddílové kronice.Poslední závěrečnou částí etapky byla honba za pokladem. Družiny šly podle mapy a dopisů, z nichž jeden si musely  koupit v novinovém stánku v autokempu. Děti musely dojít až do cíle, kde byl poklad uschován pod azimutem. Nejrychlejší  byla družina Žabáků, která bez problémů našla Poklad. Druzí byli Bobři a třetí Vlaštovky.

Závěrečný táborák zapaloval Ohnivec, což nemohl být nikdo jiný než instruktor a velký pomocník Petřík.. U táboráku byly vyhodnoceny všechny  soutěže a předány odměny i těm, kteří nic nevyhráli. Po programu družin jsme si zazpívali s Martinovou kytarou několik písniček.

   Jak už jsem psal v loňském roce, že každý tábor je takový s jakým zápalem ho jeho účastníci prožívají. Letos byla velká výhoda, že družiny byly věkově na stejné úrovni a při žádné soutěži nebyl předem jistý vítěz. Děti soutěžily s elánem a se snahou zvítězít.  A to bylo dobře!!!

                                                                                                                      Jaromír Halva Bálú - vedoucí tábora

                  


TOM - Turistické oddíly mládeže

 

Klub českých turistů

 

Naši činnost finančně podporují:

Statutární město Brno
a
Městská část Brno-Komín


Kontakt

Turistický oddíl mládeže Svratka
J. Halva; Chaloupky 81, 62400 Brno

TOPlist