Turistický závod v Ivančicích 04/2015

dne 11. 4. 2015 se náš oddíl TOM Svratka zúčastnil Veřejného turistického závodu, 2. závodu krajského poháru 2015 pod záštitou starosty města Ivančice Milana Bučka.

Turistický závod

 

Naše výprava byla složená z devíti členů v poměru 3 dospělí a 6 dětí. Závodu se zúčastnil jeden dospělí a všech šest zúčastněných dětí. Samozřejmě v souladu s pravidly závodu byli všichni rozřazeni do příslušných kategorií.
Celkový počet účastníků závodu byl 41.

Kdo se účastnil?

Vašek Cetl - vedoucí výpravy
Ondřej Maar
Lucie Maarová
Petr Valík
Monika Valíková
Tereza Jurzová
Josef Baný

a doprovod:
Romana Mácová
Lukáš Ondra

před startem

Předzávodní příprava

Vašek Cetl, který naši výpravu vedl provedl na místě instruktáž, jak bude závod probíhat a co obnášejí jednotlivcé disciplíny, včetně hloubkové instruktáže jak si uvázat startovní číslo, kam si připnout či schovat tužku a jak neztratit propisku.
Nutno dodat, že již před začátkem naší cesty do Ivančic byl Vašek nucen zajistit koupi několika poropisek, protože se ukázalo, že i přes předchozí instrukce, že si každé dítě má vzít s sebou alespoň několik tužek, nemá skoro nikdo z výpravy ani jednu. :) ovšem na tyto vtipné situace jsme relativně připraveni.

V Ivančicích před startem si soutěžící mohli prohlédnout, jak budou vypadat základní uzly, které jsou součástí závodu, jak vypadají a jakou funkci mají vybrané turistické a topografické značky a také si zopakovat svoje znalosti kulturně poznávací činnosti, ačkoliv jsme tuto věc čekali, tak děti už ve vlaku pilně trénovali různé uzly, aby nic nepodcenili. Zvláštní pozornost věnovali zejména katovské smyčce, která ani neměla být součástí disciplíny. Ale i tak zkracovačka, nebo lodní smyčka byly jejich oblíbené.

Průběh závodu

Start probíhal ve dvouminutových rozestupech a kategorie měli různou trasu a různou náročnost plnění úkolů, všichni naši zástupci zvládli odstartovat a sami se můžete podívat na krátká videa zachycující start našich členů:

 

Součástí závodu bylo zorientování mapy, poznávání dřevin, určování azimutů, poznávačka turistických a topografických značek, kulturně poznávací činnost, plížení, hod míčkem na cíl, a odhad vzdálenosti.
Celá trasa měla od 2 do 6 km podle kategorie dané věkem.

 Kulturně poznávací činnost

Vzory uzlů k disciplíně Uzlování

Jak ukazují fotografie výše, před samotným závodem bylo možné si základní znalosti připomenout a mít tedy šanci podat ještě lepší než nejlepší výkon.

Celému závodu vévodili kromě pěkného počasí ještě ty tři věci:
1) zapálenost a vstřícnost všech pořadatelů a účastníků, kteří byli velmi nápomocni s přípravou i s povzbuzováním během startu a dobíhání cílovou rovinkou.
2) rozhledna Alfonse Muchy, odkud se konala disciplína zorientování mapy
3) kopec směrem nahoru na rozhlednu Alfonse Muchy, který Vás čekal ihned po startu

Cílová rovinka z kopce dolů

Tak jako celý závod startoval směrem nahoru do kopečka, tak cíl probíhal opačným směrem. Někteří ze soutěžících si dokonce spletli kudy mají běžet, ale nakonec všichni závod dokončili.
Na soutěžících dobíhajících do cíle bylo v cílové rovince znát i lehké zmatení, odevzdat výkaz s bodováním i pro některé z nich bylo trochu jako další disciplína, ale prakticky se všem podařilo dokončit závod, jen tuším, že Vasar, který si tak pevně uvázal startovní číslo, že mu museli pomáhat rozvazovat uzlíky na stranách, vypadal že chce závodit dál a dál.

Výsledovka

aneb, jak jsme se umístili:

Kategorie: Nejmladší žákyně
4. místo - Lucka Maarová
5. místo - Monika Valíková

Kategorie: Mladší žáci
3. místo - Ondřej Maar

Kategorie: Starší žákyně
1. místo - Tereza Jurzová

Kategorie: Starší žáci
2. místo - Josef Baný
3. místo - Petr Valík

Kategorie: Muži A
2. místo - Václav Cetl

2. místo - pepa


TOM - Turistické oddíly mládeže

 

Klub českých turistů

 

Naši činnost finančně podporují:

Statutární město Brno
a
Městská část Brno-Komín


Kontakt

Turistický oddíl mládeže Svratka
J. Halva; Chaloupky 81, 62400 Brno

TOPlist